Kniha návštev

otazka

Dátum: 26.04.2015 | Vložil: veriaci

prečo mate prehľad bohoslužieb z r. 2013?
Ja potrebujem realny najnovší datum.

zahaľovanie krížov

Dátum: 17.03.2013 | Vložil: veriaci

Pán farár, chcem sa opýtať, či sa už nezahaľujú kríže na Smrtnú - Čiernu nedeľu? Pokiaľ viem, je to stará tradícia a v Petrovciach kríž v súsoší Kalvárie vľavo v kostole zahalený dnes nebol. TV LUX vysielala sv. omšu dnes dopoludnia a kríž v chráme (bol to bočný kríž) mali zahalený. Je na to nejaký predpis? Ďakujem za odpoveď.

Re:zahaľovanie krížov

Dátum: 17.03.2013 | Vložil: Duchovný otec Emil

Pozdravujem pekne,
ďakujem za upozornenie. Zvyk zahaľovať kríže v kostole pred 5. pôstnou nedeľou sa zachováva aj u nás. V kostole v Petrovciach zvykneme zahaľovať kríž, ktorý je pri oltári. Dnes ten kríž zahalený nebol, lebo sa na to zabudlo.
Upozornil som na to pani kostolníčku a ona urobí nápravu.
Prajem Vám pokojný a požehnaný zvyšok Pôstu.

Betlehemské svetlo

Dátum: 22.12.2012 | Vložil: Katka

Milý pán farár, bude sa roznášať Betlehemské svetlo aj v Lesno? Ak áno kedy?
Ďakujem

Re:Betlehemské svetlo

Dátum: 25.12.2012 | Vložil: Duchovný otec Emil

Milá Katka,

Zo srdca Vám želám milostiplné Vianoce a požehnaný nový rok.
Bohužiaľ až teraz som si prečítal Vašu správu a tak neviem či ste nakoniec v Lesnom mali Betlehemské svetlo.
My sme ho v Nacinej Vsi mali a doviezol som ho aj do Petroviec nad Laborcom, kde ma o to osobne prosili. Z Lesného ma o to nikto osobne neprosil, tak som žil v domnení, že ho tam máte.
Ak dožijeme budúceho roka, tak sa to pokúsim zariadiť tak, aby v každom kostole našej farnosti v určitú hodinu bolo možné odobrať si večné svetlo.

Milý pán farár,

Dátum: 24.11.2012 | Vložil: Bohu známa

chcela by som niečo napísať k Vášmu návrhu ohľadom prinášania obetných darov v kostole v Petrovciach n/L. Je to veľmi pekná vec, Bohumilý počin z Vašej strany, pán farár, a myslím, že bol veriacimi s radosťou prijatý.
Je to úžasné, že v 50-tom roku výročia II. vatikánskeho koncilu, ktorý sa snažil vtiahnuť veriacich do aktívneho prežívania najsvätejšej obety, sa aj u nás v kostole toto deje. Ďakujeme Vám za tento návrh. Slúži na prehĺbenie nášho duchovného života a určite tí, ktorí prinášajú dary, viac sv. omšu prežívajú.
Možno by ešte stálo za zváženie, či by nemohli obetné dary prinášať tí, za ktorých sa svätá omša slúži. Bolo by to veľmi symbolické - dary kňazovi na obetu prináša rodina, za ktorú sa tá najsvätejšia obeta koná (alebo za zomrelých z tejto rodiny). Možno by nie všetci chceli, lebo často počujeme, že sv. omša je za Bohuznámych, teda zostávajú v anonymite, ale možno by niektorí nemali s tým problém a prijali by to s nadšením. Veď držať v rukách chlieb a víno, ktoré kňaz o chvíľu premení na Telo a Krv Ježiša Krista... už toto by malo človeka premieňať...
A v neposlednom rade - aj Vy by ste videli konkrétnych ľudí, za koho slúžite sv. omšu a navzájom by nás to viac zblížilo :)

Odpoveď

Dátum: 30.11.2012 | Vložil: Duchovný otec Emil

Pozdravujem pekne,
som rád, že ste v Petrovciach n/L prijali pozitívne moju výzvu, aby počas sv. omše obetné dary prinášali kňazovi k oltáru veriaci. Nie je to môj návrh, ale takto si to vyžadujú liturgické predpisy. Je v tom hlboká symbolika, o ktorej som rozprával v jednej svojej homílii.
A tiež, ako ste pekne napísali, veriaci sú pozvaní aj týmto spôsobom zapojiť sa do liturgie a aktívne prežívať sv. omšu.
Nemám nič proti tomu, aby obetné dary prinášali členovia rodiny, za ktorú je obetovaná sv. omša. Je to dobrý nápad. Len to treba pred sv. omšou dohodnúť s pani kostolníčkou.
Prajem Vám i všetkým veriacim našej farnosti pokojný a požehnaný advent.

Lesné omše

Dátum: 30.01.2012 | Vložil: Anton Vasiľ

farnosť Nižný Hrušov vydáva knihu o kostole dejiny farnosti 1900-2017
neporadí niekto ako to bolo zo svätými omšami pokiaľ nebol postavený RK kostol, kedy boli ? každá 3 neďela v mesiaci ? alebo inak, kde sa slávila , dochádzal tam František Stahovec ?, kto pochovával rímokatolíkov, keby niekto poradil na email : aniba@szm.sk

prehlad bohosluzieb

Dátum: 29.01.2012 | Vložil: marosko

po uplynuti tyzdna date prehlad bohosluzieb na stranku,ktorej sa babky strasne tesia

Re:prehlad bohosluzieb

Dátum: 29.01.2012 | Vložil: j.z.

celkom nerozumiem, čo máte na mysli.
iste, občas sa stane, že prehľad bohoslužieb nevisí na stránke už v nedeľu.
čo je podstatné, prehľad bohoslužieb je vždy zverejnený na výveske pri kostole, takže tie "babky" na ktoré sa odvolávate, majú určite lepší prehľad o bohoslužbách, než si myslíte. a pokiaľ si všímam, cez týždeň sa v kostole málokedy objaví niekto, kto má pod tridsať, jedinou výnimkou často býva miništrant. lenže neverím, že je to kvôli tomu, že mladí nevedia, kedy je v ktorom kostole omša.
stránka je určená predovšetkým tým, ktorí využívajú internet. možno vás však prekvapí, koľko telefonátov s otázkou, kedy je vlastne omša, si v priebehu mesiaca vypočujem. a práve od ľudí, ktorí strávia more času na fb alebo podobnej zbytočnosti. keď im pripomeniem, že predsa máme stránku, kde si prehľad bohoslužieb môžu stiahnuť, zareagujú akoby cez kopirák: my máme farskú stránku?
nuž, vyzerá to tak, že by bolo treba každému internetovo zdatnému farníkovi osobne a názorne predviesť, kde majú informácie hľadať. dáte sa na to?

Záznamy: 1 - 10 zo 24
1 | 2 | 3 >>